04.11.2017, dr Paweł Rzążewski, Nowe życie starych automatów
Wykład poświęcony będzie matematycznym początkom informatyki, czyli dziedzinie zwanej teorią automatów. Automaty to abstrakcyjne maszyny, pozwalające nam w prosty sposób opisywać i analizować zachowanie układów zmieniających się w czasie. Pomimo prostoty, automaty znajdują szerokie zastosowanie w informatyce, sztucznej inteligencji i innych dziedzinach nauki. Uczestnicy poznają podstawowe typy automatów i zobaczą, do czego można je stosować (często w zaskakujący sposób).
25.11.2017, dr Paweł Naroski, Proste sposoby na trudne problemy
Przedstawimy oraz nauczymy się stosować trzy zasady - zasadę szufladkową, zasadę dwoistości oraz zasadę włączania i wyłączania - które mimo pozornej trywialności są bardzo silnymi narzędziami pozwalającymi na rozwiązanie problemów, którym nie dają rady nawet dużo bardziej wyrafinowane metody.
09.12.2017, Żaneta Trębska Co oznaczają pojęcia: większy, maksymalny, największy? – O różnych sposobach porządkowania zbiorów
Na wykładzie omówiona zostanie relacja częściowego porządku i podane zostaną różne przykłady zbiorów uporządkowanych (relacja nierówności dla liczb, podzielności dla liczb naturalnych i zawierania dla podzbiorów danego zbioru). Słuchacze zapoznają się z pojęciami elementu maksymalnego, minimalnego, największego i najmniejszego oraz kresów podzbiorów.
Zapraszamy