Tematyka zajęć MiNI Akademii Matematyki do końca 2017 r.

04.11.2017, dr Paweł Rzążewski, Nowe życie starych automatów

Wykład poświęcony będzie matematycznym początkom informatyki, czyli dziedzinie zwanej teorią automatów. Automaty to abstrakcyjne maszyny, pozwalające nam w prosty sposób opisywać i analizować zachowanie układów zmieniających się w czasie. Pomimo prostoty, automaty znajdują szerokie zastosowanie w informatyce, sztucznej inteligencji i innych dziedzinach nauki. Uczestnicy poznają podstawowe typy automatów i zobaczą, do czego można je stosować (często w zaskakujący sposób).

25.11.2017, dr Paweł Naroski, Proste sposoby na trudne problemy

Przedstawimy oraz nauczymy się stosować trzy zasady - zasadę szufladkową, zasadę dwoistości oraz zasadę włączania i wyłączania - które mimo pozornej trywialności są bardzo silnymi narzędziami pozwalającymi na rozwiązanie problemów, którym nie dają rady nawet dużo bardziej wyrafinowane metody.

09.12.2017, Żaneta Trębska Co oznaczają pojęcia: większy, maksymalny, największy? – O różnych sposobach porządkowania zbiorów

Na wykładzie omówiona zostanie relacja częściowego porządku i podane zostaną różne przykłady zbiorów uporządkowanych (relacja nierówności dla liczb, podzielności dla liczb naturalnych i zawierania dla podzbiorów danego zbioru). Słuchacze zapoznają się z pojęciami elementu maksymalnego, minimalnego, największego i najmniejszego oraz kresów podzbiorów.

Zapraszamy