Tematyka zajęć MiNI Akademii Matematyki w Radzyminie w II semestrze 2017

11.03 . 2017 prof. Jarosław Grytczuk, W co grają matematycy?

Matematycy są, wbrew pozorom, zwykłymi ludźmi, choć z pewnością, podobni artystom, częściej nieco ulegają niebezpiecznym pokusom i namiętnościom, pośród których najgroźniejszą jest chyba mroczna obsesja hazardu. Niektórzy matematycy potrafili jednak, do pewnego stopnia, okiełznać żywioł zgubnych, hazardowych emocji, odnajdując namiastkę satysfakcji w badaniu gier matematycznych. Przyjrzymy się wybranym egzemplarzom bogatego ogrodu gier matematycznych. Poznamy słodki smak zwycięstwa i stymulującą gorycz porażki. Doznamy jedynego w swym rodzaju uczucia pewności, że ostateczne zwycięstwo jest nasze, choć wciąż nie wiadomo, jak je odnieść...

8.04. 2017 prof. Andrzej Kaczyński, Tablice i ich zastosowania

Omówimy metody rozwiązywania układów równań i nierówności liniowych poprzez eliminacje Jordana-Gaussa oraz najprostszych zastosowań w optymalizacji liniowej i dyskretnej. Celem wykładu będzie poznanie prostego narzędzia (przekształcenia tablic) do rozwiązywania układów równań i prostych zadań optymalizacyjnych.

20.05.2017 mgr Michał Zwierzyński, Trochę więcej o paraboli

Co to jest parabola? W szkole parabolę uczniowie kojarzą głównie jako wykres funkcji kwadratowej. Na zajęciach pokażemy jej ukryte i ciekawe własności, m.in. to, że jest to jedna z krzywych stożkowych, o których również opowiemy.

ZAPRASZAMY