Tematyka zajęć MiNI Akademii Matematyki w roku 2016/2017

22.10.2016 Konstanty Junosza – Szaniawski „O kolorowaniu map i nie tylko”

19.11.2016 Agnieszka Badeńska „Między wymiarami czyli rzecz o fraktalach”

Na zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: jak odróżnić fraktal od nie-fraktala. Dowiecie się co wspólnego z fraktalami mają kalafior, wycinanka Łowicka i linia brzegowa Anglii, a także jak skonstruować prosty fraktal i wyznaczyć jego wymiar. Na warsztatach wykorzystacie zdobytą wiedzę do konstruowania fraktali i poszukiwania ich wymiarów jedynie przy użyciu prostego kalkulatora.

10.12.2016 Krzysztof Chełmiński „W geometrii odpowiedni rysunek to połowa sukcesu”

Zadania z geometrii elementarnej są bardzo często niestandardowe i dlatego uczniowie s kół średnich uważają je za trudne. Ten wykład ma na celu przedstawienie kilku zadań geometrycznych o różnym stopniu trudności, od zadań bardzo elementarnych po zadania olimpijskie, których rozwiązanie opiera się na wykonaniu odpowiedniego rysunku. Czasami wystarczy dorysować jedną linię lub wręcz zrezygnować z narysowania pewnych elementów aby idea rozwiązania nasunęła się sama.

21.01.2017 Grzegorz Sójka „Co by było gdybyśmy mieli po 8 palców?”

Wykład będzie dotyczyć różnych systemów liczenia. Początek to krótki rys historyczny. Dalej prezentacja stosowanych do dziś systemów niedziesiątkowych (podział godziny, system binarny w informatyce). I na zakończenie zastanowimy się jak byśmy liczyli gdyby za podstawę przyjąć nie 10 a np. 7 czy 16.

4.02.2017 Barbara Roszkowska Lech „Tajemnice liczb pierwszych”

W trakcie wykładu uczniowie poznają niezwykłe własności liczb pierwszych, poznają różne rodzaje takich liczb, dowiedzą się jak sprawdza się czy liczba jest pierwsza, spotkają liczbowe rekordzistki. Zobaczą też różne interesujące problemy z teorii liczb (niektóre ciągle nierozwiązane)oraz przekonają się jak przydatne mogą być liczby pierwsze gdy chcemy zagrać w szachy przez internet.

PLAKAT